0505 700 32 45

destek@jollymedya.com

Top
 

Alan Adları – Domain

Her şey bir alan adı ile başlar.

Alan adı olmadan web siteniz olamaz. Açık adresin nerede yaşadığınızı söylemesi gibi, alan adı da müşterilerin doğrudan web sitenize gelmesini sağlar. Jollymedya olarak seveceğiniz ve seo destekli bir alan adı bulmanıza yardımcı olabiliriz.

 

Nasıl alan adı alırım?

  1. Hangi alan adı uzantısını istediğinize karar verin. Alan adı uzantısı, alan adının son kısmıdır; örneğin: .net.biz.org veya .com gibi.
  2. Noktanın öbür tarafında ne görmek istediğinizi düşünün. İşletmenizin adı veya uzmanlık alanınız olabilir.
  3. İstediğiniz alan adını bu sayfanın en üstündeki kutuya yazın. O alan adını alıp alamayacağınızı söyleriz ve hoşunuza gidebilecek diğer alan adlarını gösteririz.
  4. Alan adlarından istediğinizi seçin, sepetinize ekleyin ve ödeme adımına geçin. Artık kendinize ait yeni bir alan adınız var. Alan adınız size kayıtlı olduğu sürece, başka kimse kullanamaz.

İyi bir alan adı bulmak için ipuçlarınız var mı?

> Akılda kalıcı olsun. Bu yüzden çok sayıda işletme, içinde adlarının geçtiği alan adlarını alıyor. Hatta Bob Parsons gibi bazı kişiler beğendikleri alan adını aldıktan sonra işletmelerinin isimlerini seçiyor.

> Ticari markası ya da telif hakkı alınmış veya başka bir şirket tarafından kullanılan bir alan adını almayın. Aksi taktirde alan adını kaybedebilir ve/veya yasal sorunlar yaşayabilirsiniz.

> Ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur, bu sayede müşterilerin alan adınızı hatırlaması kolaylaşır. Ayrıca, Facebook, Twitter ve sahip olduğunuz diğer sosyal medya hesapları ile uyumlu kullanıcı adlarını almanız kolaylaşır.

> Yerel bir işletmeniz mi var? Bölgenizdeki müşterilerin nerede olduğunuzu kolayca görebilmesi için bulunduğunuz bölge, şehir veya ülkeyi dahil edin. Alanınızın bulunup bulunmadığını görmek için .berlin, .nyc gibi coğrafi alan adı uzantılarına bakın.

> Rakam veya tire işareti kullanmaktan kaçının. Web adresinizi duyan bir kişi, alan adınızda rakam mı (5) veya “beş” kelimesini mi kullandığınızı bilemez. İşletmenizin adında sayı varsa, iki yazım türünü de kaydettirin; hem rakam ile hem de yazılı olarak. Alan adında tire kullanımı yalnızca sorun çıkarır ve genelde profesyonel bir görüntü oluşturmaz.

> Birden fazla alan adı edinin. Web sitenize gelen trafik arttıkça, trafiğinizi sizden almak umuduyla benzer alan adlarını kovalayacak taklitçilerin dikkatini çekebilirsiniz. Daha sonra sorun yaşamamak için benzer veya yanlış yazılan alan adlarını erkenden kaydedin.

Harika bir alan adı ile yapabilecekleriniz:

Yeni bir web sitesi oluşturun veya daha fazla ziyaretçi çekmek için varolan bir web sitesine alan adınızı yönlendirin.

Müşterilerinizle paylaşmaktan gurur duyacağınız profesyonel bir e-posta adresi oluşturun.

Müşterilerin Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal platformlarda sizi daha kolay bulmasını sağlayın.

Daha sonra satarak kar elde edebileceğiniz alan adlarına yatırım yapın.

q
Akılda kalıcı bir web adresi

Yeni alan adları sizin sektörünüz veya konumunuza özel olduğundan akılda kalıcıdır. Fotoğrafçılık işletmenizi tanıtmak ister misiniz? .photos veya .photography alan adı uzantısını deneyin. Yeni bir yeme içme mekanı mı açıyorsunuz? .cafe veya .pub alan adı uzantılarına bakın. Çocuğunuzun futbol takımı veya mahallenin kitap grubu için .club uzantısından daha iyi bir seçenek olamaz.

Konumunuzu Özel Alan Adı alın

Bulunduğunuz bölgedeki müşterilere hizmet veren bir şirketiniz mi var? Kanada için .ca ve Birleşik Krallık’taki işletmeler için .co.uk gibi ülkeye özel alan adlarına göz atın. Ürünleriniz veya hizmetleriniz belirli bir konumda popülerse, insanlar genellikle ``ürün + yer`` için arama yaptıklarından bu iyi bir seçimdir.

Alan Adı Yönetiminizi Bize Bırakın

Hayatınızı kolaylaştırın, tüm alan adlarınızı Jollymedya.com olarak yönetelim. Her şeyi birkaç adımda halledin.

Bölgesel ve Toplu Alan Adınızı Alın

Bölgesel alan adı com.tr ve .com, .net ile .org gibi düzinelerce alan adı uzantısında tüm gereksinimleri tek bir yerden yönetin.

İdeal ve Akılda Kalıcı Alan Adınızı Alın

Firmanız ve Kişisel siteniz için size en uygun alan adı önerilerimizi isteyin.

İçerik ve Alan Adı Teklifi Alın

Firmanıza, hedef kitlenize, hedeflerinize, potansiyel müşterilerinize uygun yazılı, görsel, işitsel içeriklerin üretimi için içerik ve alan adı teklifi alabilirsiniz.

DOMAIN SORGULAMA

Almak istediğiniz alan adını aşağıdaki bölüme girerek kontrol edebilirsiniz.

.com, .net, .org, .info, tc, .gen.tr, .web.tr, .info, .biz, .co ve daha bir çok uzantılı alan adını kontrol edebilirsiniz.

Örn: ``websitem.com`` veya ``websitem`` yazmanız yeterli