Hosting

Hosting nedir ve ne için kullanılır?

Hosting nedir?

Kendi web sitenizi kurmayı veya mevcut web sitenizi daha güçlü bir platforma taşımayı mı düşünüyorsunuz? Eminim ne tür hizmetlere ihtiyacınız olacağına dair pek çok sorunuz vardır.

Hosting nedir? Ne tür hosting hizmetleri mevcut? Bana uygun olan hosting hizmeti hangisi; paylaşımlı hosting mi, VPS mi veya kiralık sunucuya mı ihtiyacım var? Web sitem için bir SSL sertifikası almalı mıyım?

Hosting: sunucular ile sağlanan barındırma hizmetlerine verilen addır. Hosting firmaları, web sitenizin 7 gün, 24 saat boyunca dünyanın her yerinden erişilebilir olması için size bu sunucularda yer veriyor.

Hosting ne işe yarar?

Web sitenizin daima yayında ve erişilebilir olabilmesi için onu barındırmanızı sağlayacak bir hosting hizmetine ihtiyacınız var. Evde kullandığımız bilgisayar ve bağlantılar, web sitenizi herkes için erişilebilir kılmaya yeterli değil ne yazık ki. Belki de kendi sunucunuzu ve çok güçlü bir internet bağlantısını alacak kadar bütçeniz vardır ancak inanın bu iyi bir fikir değil; çok pahalıya patlar! Bu nedenle en iyi seçenek bir hosting hizmetinden faydalanmak.

Hosting şirketleri, müşterilerinin web sitelerini kendi sunucularında barındırıyor ve bu sunucular da Veri İşlem Merkezlerinde (CPD) yer alıyor. Bunlar, en gelişmiş güvenlik sistemlerinin yanı sıra (hem donanım, hem de yazılım olarak) sürekli ve güvenli internet bağlantılarına da sahip olan oluşumlar.

Ne tür hosting seçenekleri var?

Ne tür bir web sitesi kurmak istediğinize bağlı olarak ihtiyacınız olacak hosting hizmeti de farklılık gösterecektir. Örneğin, kişisel bir blog kurmak istiyorsanız temel özelliklere sahip bir hosting hizmeti yeterli olabilir. Ancak e-ticaret sitesi veya işletmeniz için bir kurumsal web sitesi kuracaksanız daha profesyonel bir hosting hizmetinden faydalanmanız gerekebilir.

Her projenin ihtiyaçları farklı olsa da genel olarak neye ihtiyacınız olacağını ele alacağız. Eğer emin olamadığınız noktalar veya sorularınız varsa seçtiğiniz hosting sağlayıcısının teknik ekibiyle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Hosting nedir demişken, seçeneklere de bakalım…

Paylaşımlı hosting

Hosting sağlayıcıları, genellikle birden fazla kullanıcıyla kaynak paylaşımı yapmanızı sağlayan hizmetler sunuyor. Hangi planı seçtiğinize bağlı olarak, aynı hosting hizmeti üzerinde birden çok web sitesi barındırabilirsiniz. Pek çok sağlayıcı, sınırsız trafik hosting hizmeti de sağlıyor; bu sayede herhangi bir ayda tüketiminizin en üst seviyeye çıkması durumunda sürpriz ek maliyetlerle karşılaşmıyorsunuz.

VPS sanal sunucu

Özel bir sanal sunucu, diğer adıyla VPS, birbirinden bağımsız sanal makinelere bölünmüş bir sunucudur. Donanım paylaşımlı kullanıldığı için, sanal sunucunun maliyeti dedike sunuculara göre genellikle daha düşüktür. En önemli avantajı, VPS’nin garantili kaynakları olmasıdır; bunlar başkalarıyla paylaşılmaz ve nasıl isterseniz öyle kullanabilirsiniz. Bu sayede paylaşımlı hostinge oranla daha fazla kontrole ve esnekliğe sahip olursunuz.

WordPress Hosting

WordPress, dünyada en fazla kullanılan İçerik Yönetimi Sistemlerinden (CMS) biri. Özellikle WordPress’e odaklanan hosting planları da sunucu seviyesinde SSD diskleri, nginx sunucuları gibi sistemleri kullanarak otomatik güncelleme ve yedeklemeleri mümkün kılmanın yanı sıra web sitenizin güvenliğini de sağlıyor.

Kurumsal Hosting

Kurumsal Hosting nedir derseniz, kolay kullanılabilen cPanel’ı VPS’nin gücü ve performansıyla bir araya getiren bir hosting hizmetidir. Kurumsal Hosting ile bant genişliğinin yanı sıra işlemci ve dedike RAM de elde edersiniz ve tüm bunlar yüksek trafiğe sahip, veri ağırlıklı olan ve/veya e-ticaret web sitelerinin ihtiyaç duyduğu unsurlardır.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu