Teknoloji

Samsung, Dijital otomobil anahtarı projesi

Yakında Samsung Galaxy S21 serisi telefonlar, belirli otomobil modellerinde araba kapılarının kilidini açmak için dijital bir anahtar görevi görecek.

Samsung, dijital otomobil anahtarı için Audi, BMW, Ford ve Genesis ile işbirliği yapıyor. Yakında Samsung Galaxy S21 serisi telefonlar, belirli otomobil modellerinde araba kapılarının kilidini açmak için dijital bir anahtar görevi görecek.

Samsung Galaxy S21 serisi telefonu olan herkes, bir Audi, BMW, Ford veya Genesis araç kullanıyorlarsa arabasının kapısını uzaktan açabilecek. Samsung, Samsung Unpacked’in bir parçası olarak, Galaxy S21 serisi cihazlar için dijital bir anahtar sağlamak için bu otomobil üreticileriyle birlikte çalıştığını duyurdu.

Samsung Dijital otomobil anahtarı

Samsung’tan yapılan basın açıklamasına göre, hassas mesafe hesaplamasıyla, Samsung’un UWB özellikli dijital anahtarı, mobil cihaz ile eşleştirilmiş araç arasında kısa sinyaller göndererek, ona ulaştığınızda kapının kilidini açacak. UWB teknolojisi kullanılarak araç anahtarı olmadan kullanıcılar uyumlu anahtarları kullanabilecekler.

Akıllı telefonlar NFC aracılığıyla bir araba anahtarı olarak kullanılabilecek. Yakında, anahtarlarınızı cebinizden çıkarmadan aracınızın kapılarını otomatik olarak açmak için Galaxy S21 Ultra ve Galaxy S21 + ‘ı kullanabileceksiniz.

Yine Samsung basın açıklamasına göre, kullanıcılar dijital anahtarlarını marka ve platformdan bağımsız olarak akıllı telefonlar arasında paylaşabilecekler.

Samsung’un Google ile ortaklığı sayesinde, biz Başka bir araba entegrasyonu da tanıtacak.

BMW, Digital Key Plus’ı duyurmuştu

Samsung’un bugünkü açıklamasından önce BMW, otomobillerini anahtarsız olarak kullanılabilmesini sağlayacak Digital Key Plus’ı duyurmuştu.

BMW, Digital Key Plus ile iOS 13.6 ile görücüye çıkan Car Keys’e UWB teknolojisini ekliyor. Bu teknoloji, yetkililerin açıkladıklarına göre firmanın ilk olarak iX isimli elektrikli aracında yer alacak.

Bu teknoloji sayesinde kişiler otomobil anahtarı yerine iPhone’larını bir anahtar gibi kullanabilecek.

BMW otomobil şirketi, 2021 model 5 serisi ve yeni birçok modele Car Keys desteği veren ilk otomobil üreticisi olabilir. Gelecekteki tüm elektrikli araçlarında ise Digital Key Plus ile çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacak.

Bu arada süreç sadece iPhone değil, Apple Watch Series 6 serisi için de geçerli olacak. Çok yakında anahtarlar yerini akıllı saat ve telefonlara bırakacak. UWB teknolojisi sayesinde araç kullanıcıları, kilitleri açmak için yakın olması ya da özel konumlandırma yapmasına gerek kalmayacak.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu