Sosyal Medya

Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar?

Sosyal medya nedir? Sosyal Medya danışmanı ne iş yapar? Sosyal Medya siteleriniz hakkında merak edilen sorular ve cevaplar

Sosyal medya nedir? Sosyal Medya danışmanı ne iş yapar? Sosyal Medya siteleriniz hakkında merak edilen sorular ve cevaplar

Sosyal Medya

Sosyal medya; kişilerin ya da markaların hedef kitlesine, kendini özgürce anlatabildiği ve düşüncesini ifade edebildiği internet üzerinde kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaştığı online bir ağdır.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı; Sosyal medya yönetimi, içerik üretimi ve geliştirilmesi, hedef kitle etkileşimi sağlama, organik takipçi ve beğeni arttırma, sosyal medya pazarlama fikirleri geliştirme ve sosyal medya reklam çalışmalarını yönetme gibi geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

Bu yönden sosyal medya danışmanının yapması gereken birçok işlem türü bulunmaktadır. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte sosyal medyanın kullanımı ve etkisi ile birlikte marka ve firmaların sosyal medya ağları üzerinde aktif olmaları, birebir ve zamanında kullanıcı ve ziyaretçileriyle etkileşime geçmeleri ve sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanmaları zorunlu bir haline gelmiştir.

Bu sebeple firma veya marka olarak hedef kitleye daha kolay ve hızlı ulaşabilme, potansiyel müşteri kitlesini arttırma ve hedef kitle ile etkileşimli iletişimi sağlayabilmenin en kolay yolu sosyal medya platformları olarak kabul edilebilir.

Sosyal medyanın bu denli güçlü etkisi karşısında kayıtsız kalmamak adına mümkün olduğu müddetçe marka ve firmalar, sosyal ağların yönetimi ve idaresi konusunda bu alanda uzman ve profesyonellerden destek almaktadır.

Sosyal medya platformlarına hakim, işleyiş ve ve temel prensiplerini bilen, yaratıcı, kreatif sunumlar hazırlayabilen ve bu sayede marka ve firma bilinirliğini, kampanya veya ürün tanıtımı gibi bir çok alanda markayı ve firmayı ön plana çıkaran, ziyaretçi ve müşteri etkileşimini en üst seviyede tutan sosyal medya danışmanları bu alanda rehberlik etmektedir.

Peki, sosyal medya danışmanı ne iş yapar? Genel anlamda sosyal medya danışmanının yapması gereken ve firma veya markaların sosyal medya danışmanından beklediği, olması gereken çalışmalardan bahsetmek faydalı olacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarının Tespit Edilmesi

Bir marka veya firma web sitesi için sosyal medya danışmanlığı olarak yapılması gereken öncelikli olarak hizmet vereceği firmaya ait sosyal medya hesaplarını tespit edip, analizlerini yapması gerekmektedir. Hangi sosyal medya ağlarında var olduğunu veya hangi sosyal ağları kullanmak istediğini ve bununla birlikte daha çok hangi sosyal ağlarda daha bilinir olmak istediğini analiz ederek gerekli Sosyal Medya hesaplarını inceleyerek markanın veya firmanın sosyal ağlarda varlık gösterebilmesi için hesap oluşturması ve var olan hesapların analizini yapması gerekir.

Hesap Profillerinin Düzenlenmesi

Sosyal Medya Hesap Yönetiminin Analizi

Ürün ve Hizmet Analizi

Sektör Araştırması

Rakip Firma Analizi ve Kıyaslama

Hangi Sosyal Medya Ağının Etkili Kanal Olacağının Tespiti

Sosyal Medya İçerik Planlaması

Sosyal Medya Reklamlarının Oluşturulması ve Optimize Edilmesi

Aylık Olarak Sosyal Medya Çalışmalarının Analizi ve Yorumlanması

Sosyal Medya Danışmanlığı Hakkında Teklif Almak için tıklayınız..
Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu